בחירת אומנות לחימה

כיצד בוחרים אומנות לחימה שמתאימה לי?

בחירת אומנות לחימה היא החלטה חשובה וכדאי להקדיש לה מחשבה לפני שממהרים לבחור. רובנו בוחרים באומנות לחימה באופן מקרי: בגלל שחבר קרוב מתאמן בה או כי היא קרובה לבית. עם זאת, ישנם שיקולים רבים בבחירת אומנות לחימה וכדאי להכירם לפני שנקבל התחלה.

בחירת אומנות לחימה

האם חשוב לכם שאומנות הלחימה תהיה אפקטיבית לרחוב?

לכל אומנויות הלחימה יש טכניקות לחימות שיכולות לתת מענה לקטטת רחוב, אבל אם נרצה להתמקד יותר בהגנה עצמית ולהתעמק פחות במסורות ובעניינים רוחניים, עדיף בהחלט לבחור אחת משיטות או אומנויות הלחימה המודרניות המעניקות דגש לקרבות פנים מול פנים ולסיטואציות ריאליות מהחיים.

האם אתם מעוניינים בהגנה עצמית נטו?

אומנויות לחימה ידועות בכך שהן מעניקות כלים להגנה עצמית למתאמנים בה, אבל אם המטרה העיקרית היא הגנה עצמית בלבד, נרצה לבחור באחת משיטות הלחימה שאינן ספורטיביות. כך נוכל לתרגל ולהתאמן ללא שלל החוקים וההגבלות שקיימות באומנויות הלחימה התחרותיות. 

האם אתם רוצים ללמוד מהר או להתעמק בטכניקה?

אומנויות לחימה מסורתיות שמות דגש על הטכניקה ורואות בעצמן יותר מאשר כלי להגנה עצמית. לפיכך, האימונים עשויים להיות סיזיפיים וממושכים מאוד ויתנהלו תחת עינו הביקורתית של הסנסאי. במילים אחרות,  באומנויות לחימה מסורתיות תזדקקו (וגם תפתחו באמצעות האימונים) סבלנות רבה.

האם אתם יכולים להתאמן במכון שהוא בעצם ד’וגו שבו יש משמעת, טקסיות ודרגות?

אומנויות לחימה מסורתיות יפניות מייחסות חשיבות רבה לתרבות, להיררכיה ולמנהגים טקסיים שונים.  

האם אתם טיפוסים תחרותיים?

מטרתן של אומנויות לחימה ספורטיביות היא להכין את הלוחם לקרב. לפיכך, תתאמנו במסגרת חוקים והגבלות שישמרו על בריאותיכם. יחד עם שיפור הכושר הגופני וחיזוק הגוף בזכות אימונים אינטנסיביים, הטכניקות שתלמדו יהיו גם פרקטיות להגנה עצמית.

האם אתם חשים בנח במגע גופני עם חבר אימון?

ישנן אומנויות לחימה הכוללות טכניקות של הפלה, הטלה ובריחים ומחייבות מגע גופני צמוד עם היריב. אמנויות לחימה אלו כוללות ג’יו-ג’יטסו ברזילאי, היאבקות, ג’ודו, MMA ,ג’ו ג’יטסו, נ’ינג’יטסו ואיגרוף תאילנדי (בביצוע של בקלינץ’).

​ האם אתה מתעניינים גם בצדדים הרוחניים? 

אמנויות לחימה מודרניות אינן שמות דגש על ההיבט הרוחני בלחימה ובמסגרתן נתאמן פחות על חיבור הגוף לנפש ויותר על טכניקות לחימה אפקטיביות לקרב יחד עם חיזוק הגוף והסיבולת. אומנויות הלחימה המסורתיות, לעומת זאת, מתיימרות להעניק למתאמנים גם שלווה, בטחון, סבלנות וסובלנות. 

האם חשוב לכם שכלי ההגנה העצמית שתרוויחו ינטרלו את התוקף ללא פגיעה בו?

שיטות הלחימה המודרניות שמות דגש על פגיעה בתוקף כדי לנטרל אותו. לעומת זאת, אומנויות לחימה מסורתיות, כמו אייקידו וטאי צ’י, מחנכות לסיים את הקרב בצורה הרמונית ככל האפשר. 

לנשים: האם את מעוניינת להתאמן בסביבה נשית? 

 בישראל, המודעות לאומנויות לחימה אינה גבוהה, לכן רוב מוחלט של המתאמנים בארץ הם גברים. ישנם, כמובן לא מעט קבוצות בארץ שמיועדות רק לנשים גם באומנויות הלחימה שנתפסות גבריות יותר. באומנויות הלחימה הרכות יותר, כמו אייקידו וטאי-צ’י למשל, נוכל לראות יחס גדול יותר של נשים לעומת גברים. 

האם אתם רוצים לחזק את הגוף והכושר הגופני?

אומנויות לחימה כולן מטבען עוסקות בספורט, אבל יש אמנויות לחימה שמיועדות במיוחד לעניין זה ומטרתם העיקרית היא חיזוק הגוף על ידי אימונים אינטנסיביים ושילוב אלמנטים של כוח מתפרץ. 

כמה זמן לומדים אומנות לחימה?

קחו בחשבון, למידה של אומנות לחימה היא עניין של שנים ארוכות ולכן יש להתמקד בהתחלה באומנות אחת בלבד. מעברים תכופים בין אומנויות לחימה שונות יפגעו בהשגת בסיס חזק של הטכניקות העיקריות. 

לאחר כמה שנים של אימונים ניתן להתחיל לתרגל אומנות לחימה נוספת בכדי להרחיב את מנעד הטכניקות והיכולות השונות.  עם זאת, לא תמיד יש צורך ללמוד אומנות לחימה שלמה במקביל, אפשר להתאמן על טכניקות ספציפיות (לפי צורכי המתאמן) או להתנסות רק לשם ההנאה.

Image by macrovector on Freepik

לתגובה

נוצר באמצעות מערכת הקורסים של
 
סקולילנד