קואורדינציה באיגרוף

קואורדינציה – יכולת להוציא מהכוח לפועל (להגשים) את התנועות הרצויות.
בתאוריה גוף בריא יכול לעשות את כל הפעולות הפיזיות (הרגילות) אבל לצערנו מה שמונע ממנו הוא לרוב זה היכולת לעבד את המידע שקיבלנו דרך מערכת העצבים לפעולה פיזית. אל דאגה כמו שכתבתי זאת יכולת והיא נרכשת.

קואורדינציה בחיים

כל פעולה שאנו עושים עם הגוף דורשת מאתנו תנועה לכן כאשר אנו רוצים לדוגמה לקחת עפרון כדי לכתוב המוח מוסר ליד לזוז לכיוון מסוים ולקחת את העט. פעולה זאת ניראת לנו פשוטה אך כשהיינו תינוקות זאת הייתה פעולה מאוד מרוכבת ולא היינו יכולים למדוד נכון את המרחק לעט ושימוש האצבעות כדי לתפוס את העט, שלא נדבר על לכתוב בכלל…

אז גם פעולות שאולי נראות לנו מורכבות היום יראו לנו מאוד פשוטות בעתיד. זאת פשוט יכולת שאנו מפתחים עם התנסות והתמדה לשיפור.

קואורדינציה באיגרוף

יש לנו כמה סוגי קואורדינציה וכל אחת מהן מתפתחת דרך אימון שונה. באיגרוף נעבוד על כל סוגי הקואורדינציה (הרחיב לגביהם בהמשך) אבל הקואורדינציה שאנו הכי צריכים באיגרוף היא דיוק בביצוע מיומנויות פשוטות ומורכבות אשר יש לבצע אותם במהירות המרבית או תחת לחץ זמן בזמן בשינוי בלתי פוסק של הסביבה או בנוכחותו של יריב.

רכיבי הקואורדינציה מסוג זה: מהירות תגובה, דיוק, שיווי משקל, יכולת שילוב של כמה תנועות פשוטות לתנועה מורכבת, יכולת חמקנות ויכולת התמצאות.

פיתוח הקואורדינציה דרך איגרוף

באימוני האיגרוף נעבוד קודם כל על קואורדינציה בסיסית שהיא על ידי תנועות פשוטות כגון עמידת קרב, תנועה ומכות בסיסיות באוויר ועל השק. התרגילים יהיו איטיים ומטרתם לחבר בין הידיים לרגליים מבחינת עמידה ושמירה על שיווי המשקל תוך כדי תנועה ואז הוספת מכות שבהם צריך גם לתת מכה, גם לשמור על העמידה וגם לשמור על הראש.

לאחר מכן נפתח את הקואורדינציה בלחץ של זמן, נעשה זאת על ידי כך שמתאמן אחר יתן מכה לעברכם ותצטרכו לשלוח את היד כדי להגן. לאט לאט הפעולות האלו יעשו יותר מהירות ונשלב עוד ועוד פעולות שנצטרך לעשות יחדיו.

לסיכום

באימוני איגרוף נוכל לשפר ולייעל את הקואורדינציה שלנו גם לחיי היומיום שלנו!
ככל שנאתגר את עצמנו יותר בעבודה על קואורדינציה נוכל לעשות פעולות פשוטות כגון הליכה, טיפוס מדרגות, נשיאת קניות, משחק כדור (לכיף) ועוד בקלות רבה יותר.
אתם מוזמנים לשלוח אלי שאלות או בקשות. שלכם אליהו, בהצלחה 🙂

לתגובה

נוצר באמצעות מערכת הקורסים של
 
סקולילנד