מגן ראש לאימוני לחימה

חבישת מגן ראש באימוני לחימה אינו נוח, מגביל את הראייה ומגדיל את שטח הפגיעה. אז למה חובשים אותו?
על מה מגן המגן ראש? האם באמת צריך אותו?

פציעות ללא מגן ראש 

ברור מאליו כי כל ספורטאי וכל מי שעוסק בפעילות גופנית עלול להפצע. הדבר נכון גם לגבי אומנויות הלחימה, אבל אפשר לקבוע כי אחוז הפציעות בענף נמוך במידה משמעותית מענפי ספורט אחרים, כגון כדורגל, כדורסל, אקרובטיקה ועוד. אחת הסיבות המרכזיות לכך היא המיגון הייעודי למתאמנים, ביניהם מגן הראש. מגן הראש המלא נותן הגנה לפנים, לאוזניים, לאחורי הראש, לרכה ולארובת העין  ואני ממליץ עליו בכל פה.  

בנוסף, במידה של חשש לפגיעה באף, קיימים גם מגני ראש עם תוספת של הגנה על האף. לפני הרכישה,  
רצוי לחבוש את המגן כדי להרגיש אם הוא נעים לשימוש וניתן להתאמן איתו בנוחות.  

חבשו מגן ראש באימונים 

אפשר ורצוי לחבוש מגן ראש באימון כדי להימנע מחתכים הנוצרים ממגע של הכפפה עם העור.  עם זאת, חשוב לציין שבמקרה של מכות ראש חזקות (שאמורות לקורות אך ורק במהלך קרבות) המגן לא יגן עלינו מזעזוע.

טענות נגד חבישת מגן 

1. מגן ראש מגביל את הראייה: הריפוד המגן על אזורי הפנים מפריע לראות.   
2. המגן מהווה שכבה נוספת על הראש: הוא הופך אותנו ליותר “פגיעים” ומקשה על התחמקות. ליריב יש מטרה גדולה יותר לפגוע בה.  
3. יש הטוענים כי מבחינה פסיכולוגית היריב חש ביטחון להכות חזק יותר מכיוון שהוא רואה מגן ראש  ומאמין כי המגן סופג וממתן את עוצמת הפגיעה.  

סיכום 

דעתי האישית והמקצועית היא שחובה להתאמן עם מגן ראש לצורך הגנה מרבית מחתכים וחיכוכים מיותרים עם העור. במהלך רוב האימון לא נצטרך מגן ראש, כי בדרך כלל בתרגול טכניקות אחד על השני נהיה מוכנים להגן. גם אם ספגנו מכה, עוצמתה במהלך תרגול טכניקות תהיה חלשה יותר, לעומת קרב שבו אחוזי הפציעות גבוהים ואף שכיחים הרבה יותר. נזדקק למגן ראש באימון שהוא דינמי וחופשי יותר כמו ספארינג שמצריך מהלוחמים הגנות מהירות מכמה מכות שעלולות להביא לפגיעה או פציעה. 

לתגובה

נוצר באמצעות מערכת הקורסים של
 
סקולילנד