אומנות הלחימה כאומנות ריפוי

לא הרבה יודעים, אבל אומנות הלחימה יכולה להוות ככלי טיפולי תרפיסטי לכל דבר ולהוביל להישגים משמעותיים בכל הנישות בחיים, הרבה מעבר לשליטה פיזית ומשמעת.

קצת על טיפול באומנות

טיפול דרך אומנות, מהווה אבן דרך משמעותי בפסיכותרפיה המודרנית. האומנות מאפשרת תקשור על-מילי, בה כל אדם יכול להביע את עצמו בצורה יצירתית שמביאה לידי ביטוי את הצרכים והרצונות הכמוסים שלו, ומאפשרת לו להביע באופן בלתי מילולי את כל העולם הפנימי העשיר שלו.

הטיפול באומנות, מאפשר להביע רגשות אבל הוא גם מהווה כלי טיפולי ותרפיוטי בפני עצמו, אשר מאפשר לפתור בעיות ממגוון רחב של תחומים: רגשיים, התפתחותיים, נפשיים, חברתיים, פיזיים, ומנטליים.

טיפולי אומנות מוכרים

טיפולי האומנות הקונבנציונליים והמוכרים מגייסים אכן את כל הטוב של האומנות לצורך צמיחה והתפתחות רגשית. מסיבה זו, ניתן למצוא: תרפיה בציור, טיפול בתנועה, ביטוי דרך נגינה וכדומה, אשר לא משתמשים באומנות כמטרה בפני עצמה, אלא ככלי שמצליח להשיג מטרות נפשיות ורגשיות, כמו גם לאפשר מצע יצירתי לתרפיה, ביטוי ואיזון רגשות.

ריפוי דרך אומנות הלחימה

אומנות הלחימה יכולה להשיג מה שאומנויות רבות וטובות – פחות מצליחות. בעוד שטיפולים שונים בתנועה, ציור או נגינה, מצליחים להשיג ביטוי רגשי, אומנות הלחימה מצליחה להעניק גם את הוויסות הגופני – והכי חשוב את הוויסות הרגשי.

על פי הרפואה הסינית, הרגש הוא מחולל המעשים הכי משמעותי שלנו וכאשר הרגש נתקע עקב טראומות, קשיים, עיוותי חשיבה או כל סיבה שהיא, הדרך לשחרר את הרגש היא בעזרת פעילות מבוקרת המאפשר שחרור מלא ותחושת פורקן מאוזנת שמובילה לשליטה עצמית.

אומנות לחימה כארגז כלים לחיים

אומנות הלחימה לא כוללת רק את המיומנות הפיזית הנדרשת לצורך לחימה נכונה אלא הרבה מעבר לכך. לחימה נכונה מתבטאת במנעד רחב מאד של מיומנויות: רגשיות, פיזיות, מנטליות וחברתיות. וכך, למרות שהמטרה היא פיזיולוגית כביכול, מהר מאד מושגת גם כל המעטפת הרגשית שמעניקה ריפוי לכל הרגשות המודחקים. 

מה עוד רק תרפיה באומנות לחימה יכולה לתת?

  • היכולת לשחרר ולתת למה שבפנים להוביל אותך. אינטואיטיבית.
  • ללמוד לא לנצח ולא להיבהל מאי ניצחון.
  • למידה – איך מתמודדים בחיים מול חולשה, נחיתות ואיום קיים.
  • שמירה על קור רוח, שליטה עצמית ויכולת לתכנן את הצעדים מבלי להיות מושפע מהיריב.
  • קבלת המציאות שהעולם הוא גלגל. פעם אתה למעלה, פעם אתה למטה, אבל אם אתה מאוזן מבפנים – תמיד טוב לך, בכל נקודת מפנה שלא תהיה.
  • תחושת ביטחון ומוגנות, כי מהיום אי אפשר יותר לדרוך עליך!
  • משמעת עצמית, העצמה והתפתחות שמשפיעים על כל מערך החיים.

לסיכום

אומנות הלחימה, היא כלי טיפולי לכל דבר, אשר מאפשר רכישת סט כלים רחב מעולמות הרגש, הקוגניטיביות והחברה, כאשר במקביל נרכשים עוד יסודות מהותיים לחיים, שמובילים להתפתחות והעצמה בכל תחום שהוא.

לתגובה

נוצר באמצעות מערכת הקורסים של
 
סקולילנד