אומנויות לחימה בדרך יהודית

מה הקשר בין אומנות לחימה ליהדות?
אכן במבט ראשון נראה שאין שום קשר בין השניים אבל לאחר שהתעמקתי באומנות הלחימה והתחלתי ללמוד על יהדות גיליתי איך לימוד אומנות לחימה בדרך יהודית יעזור לשמור על בריאות המתאמנים ויקדם אותם להיות אומני לחימה ובני אדם טובים יותר.

האמת המכוערת

ניסיוני בזירת האיגרוף החובבנית והמקצועית בארץ ובעולם נתנה לי אפשרות לראות את האמת מאחורי הזוהר של הקרבות.
ביום הולדתי ה-16 חגגתי בזירת איגרוף ושם ניצחתי לאחר שהיריב לא רצה לעלות לסיבוב 2, כולם עודדו את המכות שנתתי וקיבלתי משהו שהיה נחשב לאלימות פלילית ברחוב הפך להיות מקובל ומאושר על ידי החברה כי זה ספורט.
שני יהודים מרביצים אחד לשני בשם הספורט וכולם מעודדים את הפגיעות שאנו נותנים ומקבלים.
מה שאנו מכירים כיום בארץ ובעולם הוא ספורט דמים שהפך להיות יותר “מודרני” כך שרק מידי פעם אנשים מתים בזירה או בדרך אליה (מתאגרף מת כשהוריד משקל לתחרות בישראל).
זאת האמת המכוערת והסיבה היחידה שלדעתי אנשים ממשיכים לתמוך בקרבות כאלו היא בגלל הרצון להשתייך לאומות העולם ולא להישאר מחוץ לעניינים. תרבות הספורט שמקדשת את הגוף והיכולות הפיזיים היא תרבות יוונית ולא יהודית.

דרך אימון יהודית

קודם כל המטרה לשמה אנו מתאמנים צריכה להיות לבריאות ולא כדי להאדיר את הגוף או היכולות הפיזיות.
בראש ובראשונה האימונים צריכים להתנהל באופן שישמור על הבריאות של המתאמנים, לחזק אותם מנטלית ופיזית אבל באותה הנשימה לא להפוך אותם למנותקים רוחנית מהמהות או סגורים ריגשית.
הדרך לחיבור זה תהיה בנויה על הדרכה נכונה להכרה עצמית תוך מודעות עצמית ויכולת תקשור עם כל החלקים שבנו.

כאשר אנו מבססים את החוקים של לימוד אומנות הלחימה על היהדות זה הרבה יותר מובן ונגיש לכולם כי אין ויכוחים מיותרים.
בעצם כל החוקים מבוססים על תורה שהגיע ישירות מאלוהים ואז אין איך “אני רוצה” או “אני חושב” – יש מערכת אחת שכולם מתיישרים תחתיה . לדוגמה – אסור לפגוע ביהודי אחר (לא בלשון הרע ולא פיזית כמובן).
בדרך זו אנו יכולים לפתח את המתאמנים בלי דאגה שיפגעו אחד בשני או חלילה במישהו מחוץ לאימונים, בעצם כאשר אנו מבססים את הלימודים על ערכים יהודיים זה נטמע בתוך המתאמן.

הקשר בין יהדות לאומנות לחימה

גם ביהדות וגם באומנות לחימה נרצה לדעת לשלב את שתי העולמות – העולם הגשמי והעולם הרוחני.
אנו רוצים להיות שותפים לבורא יתברך ולהידמות אליו בכך שניצור את עולם טוב יותר לנבראים ובשביל זה נרצה להיות במצב של לקבל על מנת לתת.
באומנויות לחימה נמצא את השילוב בין הפיזיות לרוחניות, בין הכיווץ לשחרור ועל ידי כך נוכל לתרגל ביטחון וזרימה בתוך מצב לחץ וקושי הדרגתי בתוך מיני קוסמוס.
היכולת להישאר נוכחים בתוך מצב לחימה הוא בדיוק היכולת להישאר נוכחים בתוך מצב של התנגדות בעולם החיצוני ובעצם לקבל ולמצוא דרך אחרת כדי להשפיע או לשנות טקטיקה\גישה.

קרבות חכמים

רבים רוצים להגשים חלום ולהילחם בזירה ולכן יצרנו להם זירת קרבות בדרך יהודית – “סמארט פייט“. מטרתה היא לתת במה למתאמנים ותיקים בלי לפגוע ביהודי אחר.

לסיכום

תפיסה זו המשלבת את העולם היהודי והלחימה התגבשה אצלי דרך הניסיון המקצועי בהדרכה במקביל להתפתחות האישית שחוויתי, מטרתה להאיר את עייני הקוראים לתובנות כפי שפירטתי, ואיננה ח”ו בא להעליב או לפגוע באף אחד\ת.
אני מבין שלעזוב את המיינסטרים זה קשה אבל המחיר של להישאר שם גדול יותר. אנו מאבדים את הרגש שלנו והופכים להיות יותר חיות מאשר בני אדם. זאת תרבות “מכירת בשר” – אני הייתי הבשר למכירה. קיבלתי כסף על ההקרבה של הבריאות שלי. כשמסיימים איתך זורקים אותך ואתה נשכח מהעולם. את זה בדיוק אני רוצה למנוע, ילדים ונערים שלא מכירים ולא יודעים מהו ערך החיים הולכים ומקריבים את עצמם למטרה של תהילה, כבוד וכסף.
הייתי רוצה שנקדש את החיים והבריאות, שענף אומנויות הלחימה יהיה עזר להתפתחות רוחנית והגשמה.

לתגובה

נוצר באמצעות מערכת הקורסים של
 
סקולילנד