מהות אומנויות הלחימה

כשמדברים על אומנויות לחימה, כולם רואים וחושבים לחימה ושוכחים מהאומנות, אז במאמר זה אדון בשאלה מהי אומנות ואיך היא באה לידי ביטוי בלחימה.

עד לפני כמה שנים טובות, הייתי האחרון שמדבר על כך שאומנות לחימה משמשת למשהו אחר מלבד הגנה עצמית או ספורט. היום, לעומת זאת, לאחר שהעזתי לשאול ולבדוק, גיליתי שישנו חלק מהותי באומנויות לחימה שלא נתתי דעתי עליו מאחר והייתי מרוכז רק בפרקטיקה וביישום הספורטיבי.

מהי אומנות

אומנות היא פרשנות, דעה ויצירה של האומן. דרך האומנות האומן מביא לידי ביטוי באופן יצירתו את יחודו, כישרונו ורגשותיו.
חז”ל אמרו כי “כָּל שֶׁאֵינוֹ מְלַמֵּד אֶת בְּנוֹ אֻמָּנוּת, מְלַמְּדוֹ לִיסְטות”. כלומר, חשוב כל כך ללמד את הבן מקצוע (אומנות), שהרי אם בסופו של דבר לא יהיה לו כזה, הוא עלול להידרדר עד כדי חיי פשע.
בעיני, מטרתה של האומנות היא להביא לידי ביטוי את המהות שבתוכנו. אם לא נעשה זאת אנחנו מאבדים את עצמנו.

האומנות בלחימה

מה אומנותי בלחימה?

מי שהתנסה בעבר באומנויות לחימה יודע שהלימוד מצריך יכולות רבות – קואורדינציה, כוח, יציבות, זריזות, מהירות, ריכוז, שלווה ועוד. על מנת להביא את הגוף והנפש לחיבור כזה, אנו נדרשים לתרגול רב ושחרור של אנרגיה תקועה – כעס, תסכול, עצב, חוסר אמונה, אכזבה וכדומה. 

אספר בקצרה על הדרך שלי באומנויות לחימה: כשהתחלתי הייתי ממוקד בלחימה הן באומנויות הלחימה והן בחיי האישיים. אט אט למדתי והשכלתי לשלוט באגו שלי באימונים, אבל האגו התפרץ בחיי מחוץ למזרן האימונים. לתפיסתי, הסיבה לכך הייתה שלא שחררתי את האגו, אלא ניסיתי רק לשלוט בו. שליטה היא זמנית ומצריכה אנרגיה רבה לכן ברגע שהתעייפתי לשלוט שוב פרצו להן כעס, אכזבה ועוד רגשות שליליים.
כשקיבלתי את העובדה שקיימות בי גם שיש בי אנרגיות שליליות כאלו הבנתי שעלי להזרים אותן בכדי לשחררם. אבל לא היה די בכך: הפעם ניסיתי גם להכניס אנרגיה חיובית (אנרגיה שמועילה לי). כך לא נוצר לי ריק תודעתי אליו נשאבות שוב ושוב רגשות ומחשבות שליליות. במילים אחרות, עברתי תיקון מחשבתי ותודעתי. 

היום, לשמחתי, אני מצליח לבטא את עצמי בכל ההיבטים בחיי ובכך הופך להיות האומן של חיי.


לסיכום, מזרן האימונים והזירה הם בבחינת מראה לחיינו: ההתנהגות באימונים תשתקף גם בחיינו האישיים.  פחדים, בעיות וחששות שעולים בזירה ובאימונים הם ממשיים ולכן יחזרו ויצוצו גם בחיינו האישים. יש להתמודד איתם והתיקון מתחיל כבר על מזרן האימונים. 

לתגובה

נוצר באמצעות מערכת הקורסים של
 
סקולילנד